4-Front Kft.
Polyurea Technológiai Felhasználása
Kétkomponensű polyurea bevonati rendszer
A polyurea egy tökéletes bevonat, burkolat és hézagtömítő technológia. Ma már sok különböző célra alkalmazzák. Leggyakrabban vízzáró bevonatként, beton és acél korrózióvédelemre valamint kopásálló felületekhez használják. Előnye a hagyományos anyagokkal szemben a sokrétű felhasználási lehetőség, gyorsaság, alkalmazkodása a felületekhez és minőségi tulajdonságai. A polyurea anyagokat szórható formában használják, de ezen kívül injektálni és önteni is lehetséges. Nagy fizikai ellenálló képessége miatt extrém igénybevételű felületekre is alkalmazható.
A polyurea név nem egy konkrét bevonati rendszer vagy előírás, mint a hagyományos bevonati rendszerek. Mindig az adott felület, környezet és igénybevétel pontos ismerete után lehetséges beállítani a megfelelő rendszert. A technológia, amely büszkélkedik sok különböző összetételű és fizikai tulajdonságú anyagokkal. Vannak tiszta polyurea rendszerek és vannak hibrid polyurea rendszerek, mindegyik rendelkezik a saját jellegzetességeivel, előnyeivel és hátrányaival.
A polyurea nem tudja megoldani önmagában a megfelelő bevonati rendszert. Felhordás előtt felülettisztítást kell végezni, felületek igénye szerint gyantát és tapadó hidakat felhordani. Ezen kívül mindig figyelembe kell venni az engedélyezési eljárásokat. A megfelelő képzés elengedhetetlen a polyurea rendszerek sikeréhez kivitelezéséhez. A polyurea felhasználása nagyon széles körű.
A polyurea anyagok kémiája már az 50-es 60-as években ismert volt, de a nagyon gyors reakcióidő miatt lehetetlen volt kijuttatni. A megoldást a két komponensen szóró gépek jelentették, ami nagy nyomással (130-240 bar) juttatja ki az anyagot. A tengerentúlon a mobil szóró berendezések fejlesztése óta villámgyorsan elterjedt a technológia használata. Európában 2000-es évek végén kezdett elterjedni. Ma már a polyurea anyagok piaca gyorsabban nő, mint a poliuretán haboké.
A felületre történő felhordását egy speciális, erre a célra kialakított nagynyomású reaktoregységgel illetve ennek kiegészítőivel végezzük. Az előmelegített anyag fűtött csöveken jut el a szórópisztolyba. A felületre szórt anyag a felhordást követően néhány másodpercen belül megszilárdul. 24 óra elteltével a felület eléri a végleges és egyben tökéletes fizikai- kémiai állapotát és a felhasználó teljes rendelkezésére áll.
Tömör műanyag, mely csúszásmentes, tökéletesen vízálló és vízzáró, 180-600% rugalmasságú védőréteget alkothat. A polyurea medence bevonati rendszer kiválóan alkalmas a hagyományos burkolatok kiváltására. A polyurea rugalmasságának köszönhetően alkalmazkodik a medence mozgásához, így a repedéseket könnyedén áthidalja. Egybefüggő dilatáció és fugamentes rugalmas, nagy keménységű, csúszásmentes felület egy rétegben. Megfelelő megoldást nyújt termálvizes medencéknél, mikor a hő hatására a hagyományos burkolatok rövid időn belül felválnak. A polyurea anyagok -40 C° és +200C° hőmérsékletig képesek megtartani ugyanazt a fizikai tulajdonságukat.
A polyurea vízzáró bevonat. A polyurea anyagok kiválóan alkalmazhatók szennyvíztelepek műtárgyainak és egyéb felületek szigetelésére. Gyors száradási idő, magas fokú kopásállósága és vegyszerállósága miatt tökéletes és gyors megoldás a felület vízzáróvá tételéhez.
A polyurea korrózióvédő bevonat. A polyurea anyagok tartósabbak, mint a hagyományos festékek. Megfelelően alkalmazható acél és egyéb felületek korrózióvédelmére.
Poliaszpartikus és Polyurea bevonatok:
A bevonat egy szabadalmaztatott polyurea, melyet poliaszparagin észterek hozzáadásával fokoztunk. A bevonatok világában, az epoxi és egyéb bevonatokhoz hasonlítva a mi bevonatunk olyan, mintha egy Audi R8-ast hasonlítanánk össze egy Ford Escort-al. A bevonatok hatása, megfelelő szakember által alkalmazva, rendkívül magas fokú.
Egy nagy teljesítményű autót sem képes mindenki balesetmentesen elvezetni. Ugyanez igaz a nagy teljesítményű poliaszpartikus / poliuretán bevonatokra. Nem alkalmazhatók komoly tapasztalat, tudás, és megfelelő felszerelés nélkül. Szakértő kezek között viszont kivételes a hatása. A kivételes minőség viszont nem társul kivételesen magas árral. Valójában az ár rendkívül versenyképes más hasonló bevonatokkal szemben, különösen, ha a hosszú távú hatást és tartósságot vesszük alapul.
Poliaszpartikus és Polyurea bevonatok alapjai:
A polyurea a tényleges bevonat, míg a poliaszpartikus anyagok a hatásfokozók. poliaszpartikus anyagok növelik a polyurea hatásfokát, vastagabb, strapabíróbb filmréteget képeznek már egyetlen réteg szórása által és rendkívül ellenállóak a korrózió és a kopás ellen.
Jelenleg több, piacon lévő poliuretán bevonat hatását fokozzák poliaszpartikus anyagokkal, de a polyurea hatása összehasonlíthatatlan a poliuretánéval A poliaszpartikus anyagok megfelelő keverése polyureával kimagasló minőségű és hatékonyságú bevonatot képez.
Ez egy nagyon fontos tulajdonság. Szorosan kapcsolódó vegyszerek jelentősen csökkentik a felületi mikro karcolások számát.
Előnyei a következők:
- Alacsony, vagy Zéró baktériumszám - Ha a padlón mikro-karcolások alakulnak ki, amelyeket nehéz észrevenni, a szűk térhálós szerkezet miatt ezek lekopnak a felületről. A gyenge kötésű bevonatok kopott éleket, piszkot és nedvességet eredményeznek az adott felületen. Állandóan piszkos padló és egészségtelen baktériumszint mellett. A poliaszpartikus / polyurea padló felületek tisztításakor a szennyeződések teljes mértékben eltűnnek, ezért ajánlott egészségügyi intézményekben is. A baktériumok és egyéb apró szennyeződések alacsony száma és mértéke pedig jóval hosszabb élettartamot biztosít az adott felület számára.
- Padló tapadása és nedvesítése - Sok bevonat csak fekszik a felületen, ellenben a poliaszpartikus / polyurea bevonatok beleivódnak a felületbe, ez pedig azt eredményezi, hogy a bevonat úgy ivódik a felületbe, mint a víz a szivacsba. A felületen csak fekvő bevonatok beengedik a vizet, szennyeződéseket, sókat a felületbe, a laza kötéseknek köszönhetően pedig a sók tönkreteszik a kémiai láncot, ami által töredezik, romlik a felület minősége. A poliaszpartikus / polyurea felületek viszont eltömítik a felületi lyukakat és töréseket a beton felületen, ezáltal gyakorlatilag lehetetlenné téve a víz és a sók betörését és felületrongáló hatását és elvezetik a felület alatt megjelenő vizet. Ezzel az adott felület relatív nedvességtartalma is jelentősen csökken. Az eredmény pedig egy vízálló, egészséges, tiszta levegőjű helyiség.
- Kémiai ellenállás - A szűk térháló és a magas szárazanyag tartalom miatt, a felület kivételes ellenállást tanúsít a vegyszerekkel és a jégmentesítő sókkal szemben. A hideg éghajlaton, illetve a hegyekben a sók könnyen lerakódnak a garázsokban, üzletekben, éttermekben, orvosi rendelőkben, és ipari területeken. A poliaszpartikus / polyurea bevonatok nem csak az útszóró sóknak és korróziónak állnak ellen a padlón, de akár függőleges felületeken is alkalmazhatók. Ez egy teljesen összefüggő, vízmentes medencét képes létrehozni, amely könnyen megtisztítható, anélkül, hogy a víz és a só lerakódnának és beszivárognának. A helyiségek peremének a padozattal történő összefüggő kiképzésével, a terem kármentőként is funkcionál.
- "Zöld" Zéró VOC - A poliaszpartikus / polyurea bevonatok nem tartalmaznak illékony szerves vegyületeket (VOC-ket) és ártalmas szagokat sem bocsátanak ki. Európai Unió VOC szabályozása.
- Gyors száradás - A poliaszpartikus / poliuretán anyagok nem a tipikus „egy bevonat minden felületre” elv alapján működnek. A poliaszpartikus anyagok hozzáadása a környezet függvényében történik. Hideg időben szükséges gyors száradáshoz növeljük poliaszpartikus anyag tartalmat, melegebb időben pedig csökkentjük. Az epoxi bevonatok naponta egy rétegben vihetők fel, négy napon keresztül, a mi bevonataink viszont egy nap alatt több rétegben is felvihetők úgy, hogy a felület már másnap újra terhelhetővé válik. Minimális a termelésből kiesett idő! Működő üzemek esetén műszak leállás, vagy komolyabb, több heti leállás nélkül tervezhető és kivitelezhető a bevonatolás. Új építmények esetén a gyors száradás pedig kevés időt vesz el a más szükséges munkák elvégzésétől. Idő = Pénz!
- Dekoratív - Termékünk szennyezett, piszkos betonfelületre is felvihető és színezést, mintákat adhatunk hozzá igény szerint, különböző méretekben, mintákban és színekben. Lehet egy színű, vagy több színű design-t alkalmazni. Grafikai elemeket, céglogót, vagy bármilyen egyedi ábra beépíthető, bármilyen színben
Összegzés
Előnyök:
- Egyes rendszerek - Ivóvíz jóváhagyás
- Időjárás toleráns
- Ellenálló
- Rugalmas
- Vízálló és vízzáró
- Dilatáció mentes
- Vegyszerálló
- Tetszőleges vastagságban alkalmazható
- Számtalan felhasználási mód
- Csúszásgátló
- Kopásálló
- Formához igazodik
- Ütés biztos
- Kémiailag rezisztens
- Nagy szakítószilárdság
- UV álló (plusz bevonat!)
Felhasználás az ipar bármely területén:
- Autóipar
- Élelmiszeripar
- Munkagépek
- Kőolaj finomítás
- Mezőgazdaság
- Közlekedés
- Szállítmányozás
- Vízi felhasználás
Felhasználások (építőipar):
- Alépítmények vízszigetelése
- Támfalak felülete
- Tetőszigetelési eljárások
- Hullámpalák vízszigetelése
- Esztétikai bevonatok
- Vasbeton szerkezetek
- Ipari padlóbevonatok
- Kármentő medencék
- Lapos tetőszigetelés
- Medence bevonat
- Korrózióvédelem
- Vízvezetékek külső belső bevonata
- Szigetelés bitumenes burkolatok alá
- Tűzálló bevonat
- Robbanás álló bevonat
- Egyéb bevonati rendszerek
- Stb.